Śruby rzymskie i śruby mocujące, znane również jako śruby napinające, są powszechnym elementem używanym do łączenia olinowania i napinania kabli oraz lin stalowych.
Mogą mieć również zastosowanie w innych branżach. Składają się z dwóch gwintowanych trzpieni, które kończą się różnymi końcówkami, takimi jak oczka, szekle śrubowe, widełki i kształtowniki. Taki łącznik śruba rzymska (https://www.futurefarm24.pl/2186-lacznik-gorny-lacznik-centralny-sruba-rzymska.html) dostępny jest z otwartymi lub zamkniętymi korpusami i różnymi końcówkami, takimi jak szczęki, oczka, haki, zamknięte oczka, wkręcane oczka lub kombinacja dwóch rozwiązań.
Czym się różni śruba rzymska od innych elementów mocujących?
Śruby rzymskie znajdziemy w różnych materiałach i wykończeniach, takich jak ocynkowanie ogniowe lub stal nierdzewna do zastosowań morskich i zewnętrznych. Śruby rzymskie są postrzegane jako jeden z najszybszych i najłatwiejszych sposobów napinania łączeń. Napięcie można łatwo regulować, obracając ramę główną, aby zwiększyć naprężenie lub zwolnić naprężenie. Jest to idealne rozwiązanie w wielu zastosowaniach, ponieważ nie trzeba przekręcać śrub oczkowych w celu uzyskania wymaganego napięcia.
Główne różnice między śrubą rzymską a śrubą mocującą polegają na tym, że śruba rzymska ma otwarty korpus, spełnia standardy amerykańskie i jest mierzona w jednostkach imperialnych w calach, podczas gdy śruby mocujące mają korpus zamknięty i są mierzone metrycznie w milimetrach. Śruba rzymska to jedno z najważniejszych współczesnych narzędzi konstrukcyjnych, można je znaleźć w wielu kształtach i rozmiarach, z różnymi końcówkami. Dzięki takim śrubom możliwe są bardzo mocne i proste konstrukcje, więc ich zastosowania są nieograniczone.
Śruby rzymskie są klasyfikowane na podstawie zastosowanych końcówek. Do najczęstszych przykładów śrub rzymskich należą końcówki z dwoma zaciskami, z dwoma oczkami, z dwoma hakami, możliwe jest również zastosowanie kombinacji różnych końcówek w jednej śrubie. Wybieramy rodzaj śruby rzymskiej w zależności od zastosowania i potrzeb podczas łączenia.