Woda w butelkach plastikowych, mineralna bądź źródlana, może nie być tak zdrowa jak nam się wydaje. Chodzi nie tylko o ilość minerałów w niej zawartych, ale przechowywanie wody w butelkach plastikowych, które – jak się okazuje – mogą wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje.
Woda z plastikowej butelki to popularne rozwiązanie nie tylko latem, ale przez cały rok. Piją ją dzieci i dorośli. Często mówi się bowiem, że woda butelkowana jest zdrowa i zawiera wiele minerałów. Choć do prawidłowego działania organizmu niezbędne jest jego odpowiednie nawadnianie woda może mieć zarówno dobrą, jak i złą jakość i to o niej – poza ilością – warto pamiętać!
Woda z butelek plastikowych
Butelki plastikowe do wody – jak pokazują badania uczonych z Uniwersytetu w Nowym Jorku – mogą pod wpływem wysokiej temperatury wydzielać do wody takie potencjalnie szkodliwe substancje jak bisfenol A. Może się tak zdarzyć, gdy np. zostawimy butelkę w nagrzanym samochodzie, pozostawimy na słońcu czy zabierzemy na plażę. Wówczas warstwy plastiku mogą się uszkadzać i przenikać do wody. Podobnie jest, gdy plastikową butelkę jednorazowego użytku zgniatamy lub myjemy i wykorzystujemy ponownie. Ponadto, liczne badania wskazują, że butelkowana woda mineralna lub źródlana często nie różni się jakością od wody z kranu. Woda kranowa jest na bieżąco monitorowana, a wodociągi – modernizowane.
Ile może stać woda w butelce? Czy woda w butelce może się zepsuć?
Butelki plastikowe do wody sprawiają, że woda ma ograniczony termin przydatności do spożycia. Sama woda się nie psuje. Jak możemy jednak zauważyć, na butelkach zawsze umieszczona jest data ważności – właśnie ze względu na opakowanie!
Przechowywanie wody w plastikowych butelkach, zwłaszcza w galonach kilkunastolitrowych, bywa problematyczne. Woda może „zakwitać” i zyskiwać zielony odcień, dlatego baniaki trzeba opróżniać w ciągu 72 godzin od otwarcia. Ponadto, przeterminowana woda mineralna nie smakuje dobrze. Co zatem zrobić, by mieć dostęp do zawsze świeżej, pozbawionej zanieczyszczeń wody? Rozwiązaniem są filtry do wody!
Co zamiast wody w plastikowych butelkach?
Możemy pozbyć się wody z plastikowych butelek ze swojego otoczenia dzięki wykorzystaniu filtrów do wody. Filtry usuwają z wody kranowej związki chloru, zanieczyszczenia mechaniczne, a także pestycydy i metale ciężkie. Więcej informacji na temat filtrów do wody znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.
Do filtrowania wody można wykorzystać popularne dzbanki filtrujące i filtry przepływowe. Z kolei gdy wychodzimy na zewnątrz warto mieć ze sobą butelkę filtrującą wielokrotnego użytku. Butelki z filtrem od sprawdzonych producentów są bezpieczne, ponieważ przechodzą liczne kontrole w trakcie produkcji. Mogą być także bezpiecznie używane przez wiele lat, a na dodatek pozwalają… sporo zaoszczędzić!