Biznes

Na czym polega badanie USG?

Być może słyszałeś terminy sonogram i ultradźwięki, używane zamiennie w odniesieniu do tego samego badania, a mianowicie USG, mają jednak różne znaczenia.

Sonogram jest to obraz uzyskany za pomocą ultradźwięków, innymi słowy, nie chodzi o samą procedurę badania. Na przykład wielu rodziców otrzymuje wydrukowany obraz USG płodu w macicy, jest to właśnie sonogram, który może być czarno-biały lub w kolorze.

Na czym polega badanie USG?

Jak działają urządzenia do badania USG?

Podczas badania USG technolog wysyła fale dźwiękowe do badanej części ciała za pomocą urządzenia w kształcie różdżki, głowicy zwanej przetwornikiem. Fale dźwiękowe odbiją się po zetknięciu z badanymi tkankami, przejdą przez przetwornik i prześlą je do komputera USG. Komputer przetworzy fale dźwiękowe i zamieni je w obraz, który pacjent i technik mogą oglądać na monitorze urządzenia do badania USG.

Fale dźwiękowe tworzą obrazy tylko wtedy, gdy mogą odbić się od powierzchni. Na przykład fale dźwiękowe łatwo przechodzą przez płyny i nie odbijają się od wody, moczu ani innych płynów. W związku z tym na sonogramie będą wyglądały na czarne. Kiedy fale dźwiękowe uderzają w tkankę, odbijają się z powrotem do aparatu USG i przekształcają się w biały lub szary obraz, w zależności od intensywności fali dźwiękowej. Niezwykle gęste tkanki, takie jak kości i kamienie nerkowe, łatwo wytwarzają echa i wydają się jasno-białe na wynikach badania USG.

Badanie USG pomaga lekarzom oceniać narządy pod kątem infekcji, uszkodzeń lub chorób. Kobiety w ciąży mogą wykonać takie badanie w celu zbadania płodu, ten proces pozwala lekarzowi sprawdzić rozwój i zdrowie dziecka w łonie matki. Na badanie w Poznaniu z użyciem urządzenia do USG możesz umówić się na stronie https://www.medflow.pl/usg-poznan/. W przeciwieństwie do wielu innych badań obrazowych, ultradźwięki nie wykorzystują promieniowania do tworzenia obrazów ciała wewnętrznego. Zamiast tego ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów. USG to bezpieczna, bezbolesna, nieinwazyjna procedura stosowana w medycynie od lat.

Similar Posts