Finanse

Prawo do adwokata – kiedy nam przysługuje?

Czasami w życiu ludzkim dochodzi do sytuacji, w której osoba jest oskarżona o popełnienie jakiegoś przestępstwa z zakresu prawa karnego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, finansowego, itp.

Niezależnie od tego czy dana osoba jest winna czy też nie, w Polsce przysługuje jej prawo do obrony prowadzonej przez adwokata. Oczywiście możliwe jest wynajęcie własnego reprezentanta i opłacanie go, ale istnieje też możliwość skorzystania z darmowego obrońcy z urzędu. Warto uzyskać więcej informacji na ten temat.

Prawo do adwokata – kiedy nam przysługuje?

Podstawowe informacje na temat prawa do adwokata

Warto pamiętać, że prawo do obrony przez adwokata przysługuje na wszystkich etapach postępowania, czyli już od momentu, w którym osoba zostanie zatrzymana przez Policję. Jeśli jednak kogoś nie stać na adwokata to wniosek o przyznanie obrońcy z urzędu można złożyć dopiero po przedstawieniu zarzutów. Oznacza to, że osoba będąca dopiero uznana za podejrzaną jak najbardziej może się konsultować z prawnikiem, jednak musi opłacać go z własnych środków.

Wniosek o przyznanie adwokata z urzędu może zostać złożony dopiero po pierwszym przesłuchaniu osoby uznanej za podejrzaną. O wiele lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem byłoby jednak korzystanie z pomocy prawnika już na wcześniejszych etapach postępowania. Dobrze jest więc zabezpieczyć się na wypadek różnych nagłych sytuacji i posiadać odłożone pieniądze. W takim przypadku z pomocy własnego adwokata można będzie korzystać już nawet po zatrzymaniu przez Policję. Rozwiązanie takie jest o wiele bardziej komfortowe i praktyczne dla oskarżonego.

Profesjonalne kancelarie adwokackie, takie jak na przykład https://smadwokaci.pl/adwokat-sroda-wielkopolska/ oferują wiele form pomocy, w tym również obronę osób oskarżonych oraz podejrzanych. Im szybciej dana osoba skonsultuje się ze swoim prawnikiem, tym więcej ma on czasu na przygotowanie się do sprawy i wywalczenie korzystnego wyroku, jakim będzie uniewinnienie albo jak najniższa możliwa kara.

Similar Posts