Biznes

Programy rolnicze – gdzie są potrzebne?

Każdy sektor rolnictwa może wymagać wsparcia informatycznego, a w tych czasach obejście się bez nich wydaje się wręcz niemożliwe. I nie mówimy tutaj wyłącznie o dużych gospodarstwach zatrudniających sporą ilość pracowników – także te mniejsze mogą korzystać z dobrodziejstw współczesnej techniki, aby znacząco zwiększyć swoje przychody. Co dokładnie powinno nas zainteresować?

Programy rolnicze w produkcji rolniczej

Programy pozwalające kontrolować uprawę zbóż, warzyw czy owoców to zdecydowanie najszersza grupa dostępnych na rynku systemów. Takie programy nie tylko pozwalają na zdalną kontrolę upraw, ale także ułatwiają magazynowanie, bez którego ciężko jest wyobrazić sobie współczesne rolnictwo oraz kontrolują finanse na każdym poziomie – od wynagrodzeń pracowników i księgowości, po bieżące wydatki i inne koszty gospodarstwa. To bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie i pozwala się skupić na zarządzaniu sprawami kluczowymi.

Tego typu programy skupiają się przede wszystkim na uprawie i w przejrzysty sposób potrafią kontrolować przebieg prac. Programy mogą dzielić pole na różne części, obserwować i kontrolować całość upraw. Bywają one na tyle zaawansowane, że bez problemu sprawdzają i planują użycie środków ochrony roślin, mogą obliczać ich dawkowanie i stan magazynowy.

Programy rolnicze w hodowli

Sektorem rolnictwa, który ciągle się w Polsce rozwija, jest z pewnością hodowla. Nie są to już małe, niemal domowe gospodarstwa, a duże przedsiębiorstwa, które potrzebują stałego monitorowania zysków, kosztów i stanu całego gospodarstwa. Programy rolnicze dają możliwość planowania żywienia bydła i kompleksową kontrolę produkcji mlecznej. W praktyce oznacza to zdalne ustalanie dawkowania pożywienia i sprawdzanie parametrów życiowych każdego zwierzęcia w gospodarstwie. Dotyczy to tak samo hodowli bydła, jak trzody chlewnej czy kóz i owiec.

Nie tylko gospodarstwa, ale również rolnicy prowadzący wiele mniejszych gospodarstw mogą potrzebować programów rolniczych. To nie tylko ułatwienie codziennej pracy, to przede wszystkim kontrola na poziomie, który dla człowieka byłby często niedostępny. Zaoszczędzony czas można z powodzeniem przeznaczyć na kolejne inwestycje, udział w targach czy choćby pozyskanie dodatkowych dofinansowań, co wiąże się z dalszym rozwojem działalności.

Similar Posts