Wydajność to cenny atut, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Szybkie i staranne wykonanie powierzonej nam pracy w wyznaczonym czasie podnosi motywację i samoocenę. Wpływa tym samym nie tylko na nasz nastrój, ale i na atmosferę w miejscu pracy. Ona z kolei także sprzyja wydajności i tu koło się zamyka. Jak więc pracować owocniej i dbać o to, by koło toczyło się równym tempem?
Najważniejszy jest plan
Choć zbyt rygorystyczne narzucanie sobie zadań może przytłaczać, ramowy plan czasu pracy jest niezbędny, by świadomie go wykorzystywać. Nim przystąpisz do jego tworzenia, zastanów się, jak teraz pracujesz. Twój rytm aktywności powinien być jak najbardziej naturalny. Zwykle potrzebujemy jednak choć krótkiej przerwy po każdej godzinie pracy.
W idealnych warunkach przerwa zaczyna się tam, gdzie kończy się konkretne zadanie. W praktyce często trudno zachować taki porządek, niezależnie od rodzaju pracy. Tryb zadaniowy to jednak podstawa wydajności. Jeśli chcemy, aby nasza praca przynosiła owoce, nie dajmy się rozpraszać.
Rozpoznaj wroga
Wspomniane wyżej rozproszenie to jeden z najbardziej niebezpiecznych wrogów wydajności. Nawet najlepsze zawodowe nawyki niewiele zmienią, gdy będziemy pozwalali odciągać się od pracy lub robili wiele rzeczy na raz. Na wstępie rozpoznajemy więc osobiste rozpraszacze. Jeśli są to zbędne strony na służbowej przeglądarce, nie otwierajmy ich. Jeśli zbyt towarzyski współpracownik, znajdźmy spokojniejszą przestrzeń. W walce o wyższą efektywność, pomocne będzie również ograniczenie powiadomień w smartfonie. A także zaplanowanie efektywnego odpoczynku w nocy, przeznaczonego na regenerujący sen. Więcej informacji na temat bezsenności.
Odpowiedni komfort i jasno wyznaczony czas pracy lub precyzyjne zadanie do wykonania to wierni sprzymierzeńcy wydajności. Aby wzmocnić ich siłę, pamiętajmy o mocy nagrody. Strach przed przekroczonym terminem wykonania zadania jest motywujący. Jednak jeśli nie chcemy, aby praca wpływała na nasze zdrowie, postawmy na pozytywną stymulację, szukając konkretnych nagród za konkretne zadania. W przypadku długotrwałych problemów z aktywnością zawodową, pomocny może okazać się terapeuta lub sesja z coachem.