Biznes

Co to jest dioda LED i jak działają takie diody?

Tradycyjne żarówki wytwarzają światło, podgrzewając żarnik do momentu, w którym się zaświeci.

W rzeczywistości do 90% energii zużywanej do zapalenia żarówki zużywa się na wytworzenie tego ciepła. Wysokie zużycie energii to tylko jeden z powodów, dla których wiele krajów zaczęło wycofywać tradycyjne żarówki na rzecz energooszczędnych alternatyw, takich jak świetlówki kompaktowe i diody LED. Zrozumienie, czym są i jak działają diody LED, może ułatwić proces wyszukiwania odpowiedniej żarówki i przejścia na energooszczędne opcje oświetlenia.

Co to jest dioda LED i jak działają takie diody?

Bezpieczne i odpowiednie do montażu w dowolnym miejscu diody LED

Skrót LED oznacza diodę elektroluminescencyjną. Wszystkie diody emitują fotony, cząstki energii elektromagnetycznej, ale tylko niektóre rodzaje diod emitują tę energię elektromagnetyczną w postaci światła zamiast ciepła. Dioda elektroluminescencyjna to rodzaj technologii oświetlenia półprzewodnikowego (SSL), co oznacza, że emituje światło z materii stałej, w tym przypadku jest to dwu przewodowy półprzewodnik.

W przeciwieństwie do CFL, czyli kompaktowych lamp fluorescencyjnych, diody LED nie zawierają rtęci. Wydzielają również stosunkowo mało ciepła, dzięki czemu są bezpieczniejsze w obsłudze po dłuższym użytkowaniu. Brak szklanych i delikatnych części zmniejsza również prawdopodobieństwo stłuczenia, więc nie musisz się martwić o łatwe uszkodzenie diod. Korzystanie z diod LED zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Wymieniając stare żarówki lub żarówki CFL na diody LED, zasadniczo zmniejszasz szkodliwe poziomy CO2 uwalniane do powietrza. Dzieje się tak, ponieważ światła LED zużywają mniej energii, a tym samym mniej emisji dwutlenku węgla jest uwalniane do środowiska.

Diody LED nie zawierają również szkodliwych metali. Ołów i rtęć zaliczane są do najbardziej toksycznych metali ciężkich na świecie, a halogeny, żarówki i świetlówki kompaktowe zawierają te metale. Wyrzucanie tych żarówek może spowodować rozlanie się ołowiu i rtęci w środowisku naturalnym. Diody LED z łatwością znajdziemy jako zamienniki dla większości nasadek, kształtów i rozmiarów żarówek. Obecnie niezwykle popularne są taśmy i paski LED, które można zamontować w dowolnym miejscu, a wszelkie niezbędne do tego akcesoria zakupimy na stronie lumines.pl.

Similar Posts