Biznes

Oczyszczanie powietrza za pomocą okapu

Zadaniem okapu jest pochłanianie pary wodnej i tłuszczu, który unosi się nad gotowanymi posiłkami.

Najczęściej okapy posiadają filtr metalowy, jest to specjalna siatka, która pozwala skutecznie wyłapywać tłuszcz oraz wiele innych zabrudzeń. Tego typu kratki możemy łatwo wymontować, wyczyścić przy pomocy domowych środków czystości, wysuszyć i zamontować ponownie. Oczywiście dodatkowo możemy zakupić także inne typy filtrów, przykładowo węglowe, które pozwolą na dokładniejsze oczyszczanie powietrza, jak również usuną zapach.

Oczyszczanie powietrza za pomocą okapu

Dlaczego warto założyć filtry węglowe?

W przypadku okapów otwartych para wodna zostaje usunięta na zewnątrz, przykładowo przez kanały wentylacyjne. Jednak warto zwrócić uwagę, iż tłuszcz w kanałach może powodować niebezpieczeństwo zapłonu, dlatego też wiele osób decyduje się na okapy w systemie zamkniętym. W tym przypadku należy zadbać bardzo dokładnie o filtrowanie powietrza, możemy wykorzystać nie tylko filtry węglowe, ale także filtry materiałowe, gdzie drobne kawałki materiału, nici i włókna będą odpowiadały za filtrację. Filtry węglowe są jednorazowe, oznacza to iż należy je co pewien czas wymieniać, często filtr węglowy wystarcza na dwa lub trzy miesiące, jeżeli płyta grzewcza jest rzadziej używana możemy zmieniać filtry co pół roku. W wielu modelach okapów stosuje się podwójne filtry, najczęściej są to filtry okrągłe.

Filtr węglowy pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, które nie mogą być wyłapane przez standardowe filtry. Służą do tego specjalne kulki węgla aktywnego zamknięte w kasecie, która będzie wielkością pasowała do modelu naszego okapu. Filtry tego typu powinny pozwalać na swobodny przepływ powietrza, niektóre modele mogą zatrzymywać także metale ciężkie, bardzo skutecznie oczyszczając powietrze. Dzięki temu tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia nie będą osądzały się na ścianach w kuchni, na meblach czy też oknach. Warto pamiętać, iż usunięcie tłuszczu może być nieco problematyczne, dlatego lepiej temu zapobiegać i zastosować filtr niż czyścić całą kuchnię czy też inne pomieszczenia z tłuszczu.

Filtry węglowe powinniśmy dopasować do rodzaju okapu, który posiadamy i modelu, tak aby kaseta pasowała wielkością do systemu filtrującego. Możemy wybrać różne filtry do okapów Bauknecht, także dostępne są filtry do okapów innych producentów, takich jak Amica, Whirlpool oraz wielu innych. Mogą być to filtry okrągłe czy też prostokąte w zależności od miejsca, w którym będziemy chcieli je założyć.

Similar Posts