Biznes

Gdzie można pracować po ukończeniu studiów ekonomicznych?

W ofertach uczelni znajduje się wiele kierunków studiów. Część z nich charakteryzuje się możliwością zatrudnienia (oczywiście po ich ukończeniu) w różnorodnych pod względem reprezentowanej branży firmach, przedsiębiorstwach i instytucjach. Do tego grona z pewnością należą studia ekonomiczne, głównie ze względu na mnogość specjalności, jakie oferuje. Jakie dokładnie drogi zawodowe otwierają? W jakich miejscach są cenieni eksperci z dziedziny ekonomii? Sprawdzamy!

Banki

Pierwsza myśl dotycząca pracy po ukończeniu studiów ekonomicznych to rzecz jasna zatrudnienie w bankach. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby utwierdzić się w przekonaniu, że bez nich dzisiejszy świat nie mógłby tak naprawdę funkcjonować. Fakt ten daje natomiast w pewnym stopniu gwarancję nieustannego zapotrzebowania na fachowców z tej dziedziny. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób po ukończeniu studiów ekonomicznych znajduje zatrudnienie właśnie w tego typu instytucjach finansowych lub im pokrewnych (na przykład towarzystwach ubezpieczeniowych).

Biura rachunkowe

Równie często obieranym kierunkiem po uzyskaniu dyplomu są biura rachunkowe. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem w tego typu miejscach jest zajmowanie się rachunkami ekonomicznymi. Używając bardziej profesjonalnego języka, to prowadzenie ksiąg rachunkowych, uproszczonej księgowości, a także dokumentacji płacowej i kadrowej. Dzięki temu przedsiębiorcy nie muszą realizować tych zadań we własnym zakresie, tylko skorzystać z pomocy fachowców. Wybranie odpowiedniej specjalności na studiach ekonomicznych oraz złapanie doświadczenia już na początku drogi zawodowej, daje bardzo duże szanse na satysfakcjonującą karierę w dziedzinie księgowości.

Placówki administracji publicznej i przedsiębiorstwa prywatne z różnych branż

Praktycznie wszystkie firmy i organizacje muszą rozliczać się ze swoich wydatków oraz generowanych przychodów. Niektórzy właściciele decydują się na skorzystanie z usług biura rachunkowego, a inni zatrudniają pracownika na stałe na stanowisku księgowego. Rozchwytywani są również handlowcy i marketingowcy. Dzięki temu osoby po ukończonych studiach ekonomicznych mogą wręcz przebierać w ofertach pracy, ponieważ prowadzenie działalności gospodarczej cieszy się aktualnie dużą popularnością, pomimo wielu problemów, z którymi mierzy się aktualnie cały świat.

Poza tym studia ekonomiczne otwierają również furtkę do pracy między innymi w firmach ubezpieczeniowych, domach maklerskich, czy biurach doradztwa podatkowego.

Similar Posts